Co warto wiedzieć o Tour de France?

Różne
Co warto wiedzieć o Tour de France?

Tour de France to jeden z najbardziej znanych wieloetapowych wyścigów na całym świecie, który każdego roku przyciąga nie tylko setki zawodników, ale również kibiców z różnych regionów globu. Bez wątpienia jest on jednym z najważniejszych wyścigów kolarskich świata.

Dzięki temu znany jest nie tylko miłośnikom kolarstwa, ale również osobom, które nie pasjonują się na co dzień tą dziedziną sportu. Co jednak warto wiedzieć na temat Tour de France? Podpowiadamy.

Czym jest Tour de France?

Tour de France to wieloetapowy, trwający 3 tygodnie szosowy wyścig kolarski. Organizowany jest on każdego roku na terenie Francji. Jednak jego trasy coraz częściej wiodą również przez kraje ościenne. Jest to jeden z trzech najważniejszych wyścigów kolarskich świata obok imprez organizowanych we Włoszech i Hiszpanii. Tour de France to niezwykle prestiżowy wyścig, który może pochwalić się długą historią. 

Obecnie jest to najstarszy wśród rozgrywanych wyścigów konkurs. Jest on przeprowadzany co roku od 1903 roku. Do tej pory Tour de France nie odbyło się tylko w latach 1915-1918 ze względu na działania militarne podczas I wojny światowej oraz w latach 1940-1946 ze względu na działania militarne II wojny światowej. Tour de France, jak informują specjaliści, którzy prowadzą stronę: https://rankinglegalnych.pl/, należy do cyklu Word Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej, a jego całkowita długość liczy obecnie ponad 3000 km. W przeszłości jednak zdarzało się, że dystans tego wyścigu przekraczał 4000 km, a nawet 5000 km.

Co oznaczają koszulki zawodników podczas Tour de France?

Wiele osób, które po raz pierwszy oglądają Tour de France, często zastanawia się nad tym, jakie znaczenie mają koszulki poszczególnych zawodników. Warto więc wiedzieć, że podczas tego wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje sportowców. Dlatego najlepszy kolarz w konkretnej kategorii otrzymuje koszulkę lidera i to w niej kontynuuje wyścig na następnym etapie. Do zdobycia podczas Tour de France jest zielona, żółta i biała w czerwone grochy, a także biała koszulka. 

Żółta przekazywana jest liderowi klasyfikacji generalnej. Uważana jest więc za najcenniejszą, ponieważ przyznawana jest w oparciu o sumowane czasy zawodnika ze wszystkich etapów. Zielona koszulka z kolei jest przeznaczona dla sprinterów, a więc jedzie w niej lider klasyfikacji punktowej. Biała koszulka w czerwone grochy przysługuje najlepszemu kolarzowi w klasyfikacji górskiej, ponieważ podczas etapów górskich na trasie znajdują się premie. Biała koszulka z kolei przekazywana jest młodzieżowcowi, czyli kolarzowi do lat 25, który osiąga najlepszy czas w klasyfikacji generalnej.

Tour de France dzieli się na kilka etapów. Najsłynniejszym jest płaski etap na Polach Elizejskich, który kończy trzytygodniową rywalizację. Liczy on mniej więcej 170 km. Zawodnicy, którzy zwyciężają w poszczególnych kategoriach Tour de France, mogą liczyć nie tylko na zaszczytny tytuł, ale również sporą gratyfikację finansową.